Betonda Karbonatlaşmaya Çözüm

Havadaki karbon dioksit (CO2) betona nüfuz ettiğinde beton içinde bulunan kalsiyum hidroksit ile reaksiyona girer. Bu durum karbonatların oluşumunu artırır. Reaksiyonun etkisi ile betonun pH değeri 7,5 seviyesine kadar düşer. Bu seviyede donatı demirleri üzerindeki beton film tabakası bozulmaya başlar. Böylelikle beton ve donatıda korozyon başlar. Karbonatlaşma ile beton üzerinde mikro çatlaklar oluşur.

Beton yapılar neden bozulur?

Karbonatlaşma sonucu betonda oluşan mikro çatlaklar, karbon dioksit, nem ve tuzların betona daha derin nüfuz etmesine olanak sağlayarak demir donatının korozyonuna yol açar. İşte bu korozyon beton yapıların bozulmasının en yaygın sebebidir.

Karbonatlaşmaya çözüm: Evercem DPS

Evercem DPS ile işlenmiş beton, karbonatlaşmaya karşı mükemmel bir direnç sağlar. Evercem bu özelliği ile, karbonatlaşmaya karşı koruyucu bir kaplama olarak onaylanmıştır. Evercem DPS, BS EN 13295’e uygun olarak test edilmiştir.

Evercem DPS betona uygulandığında, derinlere işleyen bir kaplamadır. Uygulandığı betonu; yağmur, tuz, yağ ve kimyasal maddeler gibi betonun günlük olarak maruz kaldığı zararlı unsurların etkilerinden korur. Evercem DPS, betonda su yalıtımı gerçekleştirir. Betonu tamamen su geçirmez hale getirir. Betonu güçlendirir, sertleştirir ve korur. Ayrıca boyanacak olan beton yüzeyler için astar işlevi de görür. Boyanmış veya reçine ile işlenmiş yüzeyler üzerinde kabarmayı önleyerek yükselen rutubeti bloke eder. Kürleme sırasında büzülme ve çökmeleri engeller.

Evercem DPS endüstriyel zeminler üzerinde ve ıslak veya kuru, yeni veya eski beton üzerinde kullanılabilen betonun bozulmasını engelleyen eşsiz bir kaplamadır. Evercem DPS’nin en önemli özelliklerinden biri; sadece yüzeysel bir kaplama olmamasıdır. Betona 35-40 mm’ye kadar nüfuz ederek, alkaliler ile kimyasal reaksiyona girer, alkalilerin ayrılmaz bir parçası haline gelir.

Evercem DPS, betonda tuz çiçeklenmesini azaltır. İçme suyu ile temas halinde kullanım için onaylanmıştır. Gıda maddesi için kullanılan yüzeyler ve beton tankları koruma ve su yalıtımı için uygun bir üründür. Evercem DPS betonun nefes almasına olanak sağlar. Kuru ve rutubetli yüzeylerde kullanılabilir.

Evercem DPS yeşil üründür. Zehirli değildir, renksiz ve kokusuzdur. UV ışınlarından etkilenmez.

Evercem ürünleri'nin Türkiye Distribütörü Teknolojik Yapı Merkezi'dir.

Evercem ürünleri için tıklayınız.

GERİ DÖN